ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΑΝΔΡΩΝ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: 5η
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης Ι. - Τσούβαλης Γ.
Η αποστολή της ομάδας μας:
Μπιράκος Γιώργος, Ζώταλης Ταξιάρχης, Κοντόπουλος Τάσος, Σταθάκος Γιάννης, Ψυχογυιός Νίκος, Παπαδάκης Γιάννης, Παπαδάκος Σωτήρης, Μαστρογιαννάκος Γιάννης, Μανιατάκος Ηλίας, Κουρκούλης Παναγιώτης, Μελέτης Γιώργος, Πάτουχας Θοδωρής, Ιατρόπουλος Θοδωρής, Σκάγκος Νίκος, Γάγκας Κωνσταντίνος, Φουντουλάκης Μάνος (προπονητής), Σκάγκος Γιάννης (έφορος αντρικής ομάδας), Χαραμής Ευάγγελος (αντιπρόεδρος), Γάγκας Νεκτάριος (ταμίας)

Μεγάλη νίκη για την ομάδα μας στο ντέρμπι κορυφής...65-39 τον αήττητο μέχρι σήμερα ΑΓΟΝΓ Γυθείου!!!

Η ομάδα μας βασιζόμενη στην πολύ καλή της άμυνα κατάφερε να επικρατήσει σχετικά εύκολα του ΑΓΟΝΓ και να επιστρέψει στην κορυφή της βαθμολογίας οπου συγκατοικεί με την ομάδα του Γυθείου. Η αρχική μας πεντάδα ήταν Γιάννης Παπαδάκης, Γιάννης Σταθάκος, Ηλίας Μανιατάκος, Ταξιάρχης Ζώταλης και Σωτήρης Παπαδάκος. Το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν όπως αναμενόταν νευρικό, με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στην άμυνά τους. Επιθετικά η ομάδα μας δεν μπορούσε να βρεί ρυθμό και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να βρίσκεται πίσω στο σκόρ με 13 - 17 στο τέλος του δεκαλέπτου. Ο Μάνος Φουντουλάκης πέρασε στο παρκέ τους Μπιράκο, Μελέτη και Πάτουχα στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου με αποτέλεσμα η ομάδα μας να πραγματοποιήσει ενα εντυπωσιακό σερί 19-2 και να κλείσει το ημίχρονο βρισκόμενη μπροστά στο σκόρ με 32-19. Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα μας, όπως ακριβώς έκλεισε το δεύτερο. Η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο, καθώς στα πρώτα 8' η άμυνά μας ήταν πραγματικά απροσπέλαστη αφού δέχτηκε μόλις 2 πόντους. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα αφού η ομάδα μας βρισκόταν μπροστά με 20 πόντους. Ωστόσο η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι το τέλος του αγώνα και η ομάδα μας πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη, η οποία της δίνει το προβάδισμα για μια εκ των δύο προνομιούχων θέσων του πρωταθλήματος του Β' Ομίλου. Για πρώτη φορά αγωνίστηκε με την ομάδα μας ο Γιώργος Μελέτης, ο οποίος βοήθησε την ομάδα μας να πετύχει αυτή τη σπουδαία νίκη.

ΣΚΟΡ: 65-39

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: Α: 13-17, Β: 19-2, Γ: 15-8, Δ: 18-12
ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ: Α: 13-17, Β: 32-19, Γ: 47-27, Δ: 65-39

Α.Ο. ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ "ΚΑΣΤΡΟ" (Φουντουλάκης Εμμ.):
Μανιατάκος 7, Σταθάκος 14, Παπαδάκης 7, Παπαδάκος 18(2), Μπιράκος 9, Ζώταλης, Μαστρογιαννάκος, Ψυχογυιός 4, Γάγκας, Μελέτης 6(2), Πάτουχας, Κοντόπουλος.

ΛΑΚΩΝΑΣ ΑΓΟΝΓ ΓΥΘΕΙΟΥ (Καλαποθαράκος - Πρόκος):
Αποστολάκος 3, Μπουζέτος 2, Μπιρμπάκος 3(1), Χαϊδεμένος 4(1), Μπαγιώκος 12, Λιακάκος Λ. 2, Κυριακουλάκος 2, Λίνος 6(1), Καραβίτης 2, Μπουκουβάλας 3, Κουρσαράκος, Λιακάκος Ηλ.
ο MVP του αγώνα:
Αν και κανείς απο τους παίκτες που αγωνίστηκαν απο την ομάδα μας δεν υστέρησε, αυτός που αναδεικνύεται MVP του αγώνα είναι ο Σωτήρης Παπαδάκος, ο οποίος αν και στο πρώτο δεκάλεπτο αντιμετώπισε κάποια προβλήματα, στη συνέχεια ήταν εξαιρετικός και κατάφερε να σημειώσει 18 πόντους και να βγάλει πολλή ενέργεια στο παιχνίδι.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Το παιχνίδι κρίθηκε στην εξαιρετική άμυνα της ομάδας μας στο διάστημα 10' - 28' του αγώνα, στο οποίο δέχτηκε μόλις 4 πόντους και κατάφερε να πάρει μια σημαντική διαφορά, η οποία οχι μόνο διατηρήθηκε μέχρι το τέλος, αλλά αυξήθηκε κιόλας.
Το στατιστικό που ξεχώρισε:
Το στατιστικό που ξεχώρισε στον αγώνα, ήταν αναμφίβολα οι μόλις 2 πόντοι που δέχτηκε η ομάδα μας σε ολόκληρο το 2ο δεκάλεπτο του αγώνα. Σε αυτό το διάστημα η ομάδα μας έπαιξε καταπληκτική άμυνα και οδήγησε την ομάδα του Γυθείου σε πολλά λάθη και σούτ υπο πίεση.
Τι θα μας μείνει απο τον αγώνα:
Απο τον συγκεκριμένο αγώνα θα μας μείνει σίγουρα η πολύ καλή άμυνα που έπαιξε η ομάδα μας, η οποία δέχτηκε μόλις 22 πόντους σε 3 δεκάλεπτα, καθώς επίσης και ο χαρακτήρας που έδειξε μετά το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο φάνηκε οτι ο ΑΓΟΝΓ θα δημιουργούσε πολλά προβλήματα στη συγκεκριμένη αναμέτρηση.
Η προσέλευση:
Στο γήπεδο βρέθηκαν περίπου 50 φίλαθλοι των δύο ομάδων, πολύ μικρός αριθμός αν αναλογιστεί κανείς οτι επρόκειτο για το ντέρμπι κορυφής του Β' ομίλου της Β' κατηγορίας. Μάλιστα οι φίλαθλοι ήταν μοιρασμένοι για τις δύο ομάδες. Είναι γεγονός οτι θα περιμέναμε περισσότερο κόσμο απο την πλευρά μας, καθώς η ομάδα μας πραγματοποιεί πολύ καλές εμφανίσεις και επίσης το ματς αυτό ήταν κομβικό για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Ελπίζουμε στους επόμενους αγώνες της ομάδας μας, περισσότεροι φίλαθλοι να δώσουν το παρόν στο γήπεδο και να στηρίξουν τις προσπάθειες των παικτών μας.
Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων:
Το πρωτάθλημα διακόπτεται προσωρινά για τις εορτές των Χριστουγέννων και ξεκινάει πάλι στις 7 Ιανουαρίου. Η ομάδα μας φιλοξενείται απο τον Α.Ο. Κροκεών στο ΚΔΓ Βλαχιώτη και την ίδια μέρα ο ΑΓΟΝΓ Γυθείου φιλοξενεί στο ντέρμπι της αγωνιστικής τον Φιλαθλητικό Γ.Σ. Ένα ακόμα σημαντικό παιχνίδι για την εξέλιξη του ομίλου μας.