22 Φεβ 2017

Παιδικό: ΑΠΣ Ακάδημος - Α.Ο. Κάστρο Μονεμβασίας 55-40

Πολύ κοντά στην πρώτη της νίκη στη Β' Φάση του παιδικού πρωταθλήματος βρέθηκε η παιδική ομάδα του Α.Ο. Μονεμβασίας, την Κυριακή στην Καλαμάτα απέναντι στην δεύτερη ομάδα της βαθμολογίας. Τα παιδιά πάλεψαν, αν και μόλις επτά παίκτες, κατάφεραν να κοντράρουν την πολύ καλή ομάδα του Ακάδημου για 38',
αλλά στο τέλος κόστισαν οι πολλές απουσίες που είχε η ομάδα και ηττήθηκαν. Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν και στα εφτά παιδιά για την υπερπροσπάθειά τους και την θέλησή τους για την πρώτη τους νίκη στη Β' Φάση. Η ομάδα μας αποτελείτο από τους: Γάγκα Κωνσταντίνο, Σκάγκο Νικόλαο, Σταματάκο Παναγιώτη, Κουρκούλη Παναγιώτη, Ζώταλη Ταξιάρχη, Σκάγκο Ιωάννη, Ψυχογυιό Νικόλαο. Στο α' ημίχρονο πραγματοποιήθηκε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκόρ μέχρι το 18'. Σε εκείνο το σημείο πραγματοποιήθηκαν αλλαγές για να ξεκουραστούν οι Σταματάκος και Σκάγκος Ι. και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αποσυντονιστεί η ομάδα, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκόρ στο τέλος του ημιχρόνου με 28-20, ένα σκόρ το οποίο ήταν πλασματικό αλλά και καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα. Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο β' ημίχρονο και κατάφερε να μειώσει πολύ γρήγορα στους 4 πόντους με εξαιρετικούς τους Κουρκούλη και Σταματάκο.
Το ματς πήγαινε με τις δύο ομάδες κοντά στο σκόρ μέχρι και 1,20'' πριν το τέλος του αγώνα που η ομάδα του Ακάδημου ήταν μπροστά με 48 - 40  και τον Ψυχογυιό να βοηθάει στο σκοράρισμα της ομάδας μας. Σε εκείνο το σημείο το ματς δεν "γύριζε" πλέον και για την ομάδα μας μπήκαν στο παρκέ δύο αθλητές μας από την ομάδα mini, οι Γιώργος Σταματάκος και Βασίλης Γάγκας. Το ματς "χαλάρωσε" και ο Ακάδημος βρήκε την ευκαιρία να διευρύνει τη διαφορά, η οποία ήταν πλασματική για την εικόνα του αγώνα.

Συνθέσεις:

ΑΠΣ Ακάδημος (Ροζακέας): Καραγγελής 5, Χριστοφιλόπουλος 9, Σαραντόπουλος 5, Διαμαντόπουλος 14, Κατσιαρίμπας 6, Πράττης 10, Μπούτας 2, Πολίτης 4

Α.Ο. Μονεμβασίας (Μπιράκος): Σκάγκος Ν. 4, Γάγκας, Σταματάκος 10, Ζώταλης 4, Σκάγκος Γ. 2, Κουρκούλης 11, Ψυχογυιός 9

Η ομάδα μας υποδέχεται την τελευταία αγωνιστική την πρωταθλήτρια και αήττητη ομάδα της Β' Φάσης του παιδικού πρωταθλήματος Καλαμάτα 80 την ερχόμενη Κυριακή. Η ομάδα αυτή θα εκπροσωπήσει την ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα. Σας περιμένουμε όλους να δώσετε ένα πολύ ζεστό χειροκρότημα στον τελευταίο αγώνα της παιδικής μας ομάδας που με τη φετινή της πορεία μας έκανε υπερήφανους και μας γέμισε με αισιοδοξία για ένα ακόμα καλύτερο μέλλον. Σας περιμένουμε όλους την Κυριακή 26/2 στις 4:00 μ.μ. στο κλειστό των Μολάων να χειροκροτήσετε την παιδική μας ομάδα.