15 Ιαν 2017

Ήττα για την ομάδα μας με 45 - 40 στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής κόντρα στον Λακωνικό

Ένα δυνατό παιχνίδι με χαμηλό σκόρ και έμφαση στις άμυνες εξελίχθηκε το ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Β' κατηγορίας. Η ομάδα μας μπήκε αποφασισμένη για το διπλό και μέχρι το 17' του πρώτου ημιχρόνου βρισκόταν πολύ κοντά στο σκόρ (16-13). Ωστόσο η χαλάρωση που έδειξε στα 3' τελευταία λεπτά, έδωσαν τη δυνατότητα στον Λακωνικό με ένα σερί 10-0 να κλείσει το ημίχρονο με μια διαφορά ασφαλείας (13π.).
Η ομάδα μας μπήκε αποφασισμένη στο β' ημίχρονο να ανατρέψει το εις βάρος της σκόρ και με έμφαση στην άμυνα τα κατάφερε σε ένα μεγάλο βαθμό. Δέχτηκε μόλις 19 πόντους σε όλο το β' ημίχρονο και είχε επιμέρους σκόρ 19-27. Αν μάλιστα η γραμματεία έκανε σωστά τη δουλειά της και σταμάταγε το χρόνο εκεί που έπρεπε, ίσως να υπήρχε η δυνατότητα να ολοκληρωθεί η μεγάλη ανατροπή από την ομάδα μας, καθώς στο τελευταίο δεκάλεπτο παίχτηκε τουλάχιστον 1' λιγότερο.
Η ομάδα μας πάλεψε για τη νίκη κόντρα στην πληρέστερη ομάδα της κατηγορίας στην έδρα της, η οποία είναι και η μοναδική αήττητη μέχρι στιγμής, αλλά δεν τα κατάφερε. Πλέον κοιτάζει τα επόμενα παιχνίδια όπου στις επόμενες 4 αγωνιστικές παίζει στους Μολάους (Άρη Σκάλας, ΑΓΟΝΓ, ΑΠΟΕΛ και Φιλαθλητικό) και θέλει και μπορεί να κάνει το 4/4 για να κοιτάξει τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στα PLAY OFF ανόδου.