7 Δεκ 2016

Μια νίκη και μια ήττα ο απολογισμός του Σαββατοκύριακου

Με ήττα για την παιδική μας ομάδα από τον Πελασγό Μεγαλόπολη και νίκη της αντρικής ομάδας επί του ΑΠΟΕΛ ολοκληρώθηκε το Σαββατοκύριακο, με τις ομάδες μας να είναι γηπεδούχες και στους δύο αγώνες.

Α.Ο. Μονεμβασίας - ΚΟΜ Πελασγός 39 - 63

Σάββατο 3/12 7:00 μ.μ. Κλειστό Μολάων
Διαιτητές: Ντάσης Λ., Τσούβαλης Γ.

Το Σάββατο πραγματοποιήθηκε η έναρξη της Β' φάσης του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ με την ομάδα μας να αντιμετωπίζει τον Πελασγό Μεγαλόπολης, ο οποίος αναδείχτηκε πρωταθλητής Αρκαδίας και είναι ουσιαστικά ο μόνος εκπρόσωπος της Αρκαδίας στη Β' φάση. Η ομάδα μας ξεκίνησε τον αγώνα με τους Κουρκούλη, Σταματάκο, Τούντα, Ζώταλη και Ψυχογυιό. Από την αρχή το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό με τους δύο διαιτητές να επιτρέπουν τα σκληρά μαρκαρίσματα κάτι που φυσικά ευνόησε την φιλοξενούμενη ομάδα, η οποία είχε περισσότερες λύσεις στον πάγκο της. Το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο πήγαινε πόντο πόντο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν σε γρήγορο παιχνίδι. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα του Πελασγού μπροστά στο σκόρ με 11-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί ΄με τέσσερεις πόντους και θα μπορούσε να διευρύνει ακόμα περισσότερο αν δεν έχανε ένα εύκολο λέϊ απ με αποτέλεσμα να φάει στον αιφνιδιασμό καλάθι. Ο Πελασγός με την ευχέρεια να ξεκουράζει παίκτες κατόρθωσε εν τέλει να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 22-28. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μέχρι και τα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου κατάφερνε να βρίσκεται κοντά στο σκόρ παρότι άρχιζαν να φορτώνονται με φάουλ οι βασικοί παίκτες κάτι το οποίο είχε συνέπεια να προφυλάσσονται. Ο Ζώταλης είχε 4, ο Σταματάκος 3, ο Τούντας 3 και ο Κουρκούλης 3 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο έληξε με 32-43 υπέρ του Πελασγού. Το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε στην ομάδα της Μεγαλόπολης που με πιο ξεκούραστους παίκτες και περισσότερες επιλογές κατάφερε με επιμέρους 7-20 να κλείσει το παιχνίδι στο 39-63.

Α.Ο. Μονεμβασίας (Μπιράκος):

Ζώταλης 10, Τούντας 10, Κουρκούλης 14, Σταματάκος 5, Γάγκας, Ιατρόπουλος, Σκάγκος Ν., Σκάγκος Γ., Ψυχογυιός, Δρακόπουλος, Σπυριδάκος, Χουσάκος.

ΚΟΜ Πελασγός (Τσατσουλής):

Μπουζάλας 9, Κερκεμέζος 20, Γεωργαντάς 9, Καντέλης 3, Τσιντώνης 3, Κορέτας 10, Αγγελόπουλος 2, Παπανικολάου, Τζουβέλης, Παπαδόπουλος 1, Αγγελονίδης 6, Παπαγγελής.

Δεκάλεπτα: 11-12, 11-16, 10-15, 7-20

Διαμόρφωση: 11-12, 22-28, 32-43, 39-63

Α.Ο. Μονεμβασίας - ΑΠΟΕΛ  45 - 25

Κυριακή 4/12 5:30 μ.μ. Κλειστό Μολάων
Διαιτητές: Νάστος Λ., Μητσέας Αθ.

Το τοπικό ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ κέρδισε η αντρική μας ομάδα την Κυριακή στο κλειστό των Μολάων με 45 - 25. Η ομάδα μας παρατάχθηκε με μία μόλις απουσία, αυτή του Φωτόπουλου Γιάννη, καθώς όλοι οι υπόλοιποι παίκτες ήταν παρόντες. Ένα κακό επιθετικά παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, οι οποίες έδιναν προσοχή στην άμυνα τους. Ο ΑΠΟΕΛ παρατάχθηκε στον αγώνα με αρκετές ελλείψεις και μόλις 9 παίκτες στην αποστολή, η οποία αποτελείτο με 4 παίκτες από την παιδική ομάδα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να προηγείται σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε με 9-12, χάρη στα καλάθια του Μπατσάκη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας ανέβασε στροφές και προσπέρασε κλείνοντας το ημίχρονο με 21-16. Στο δεύτερο ημίχρονο παίζοντας πολύ καλή άμυνα και εκμεταλλευόμενη τον τραυματισμό του Μπατσάκη, η ομάδα μας κέρδισε τον αγώνα χωρίς να ιδρώσει με 45-25, δεχόμενη μόλις 9 πόντους σε όλο το β' μέρος.
Α.Ο. Μονεμβασίας (Μπιράκος): Πάτουχας 8, Μιχαλακούδης 13, Μάρκος 2, Μπιράκος 4, Λάλας 8, Παρασκευόπουλος 4, Καρδιακίδης 2, Κοντόπουλος 4, Σπυριδάκος, Κουρκούλης, Γάγκας, Ζώταλης.