19 Δεκ 2016

ΔΥΟ ΗΤΤΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ

Το Σάββατο η παιδική ομάδα μπάσκετ του Κάστρου Μονεμβασίας αγωνίστηκε εκτός έδρας, στην Κυπαρισσία, με την αντίστοιχη ομάδα του ΑΣ Τριφυλλίας στα πλαίσια της Β' Φάσης του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.
Η ομάδα μας παρά την πολύ καλή προσπάθεια έχασε με 66 - 51, μια διαφορά που δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, καθώς σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού το σκορ πήγαινε πόντο πόντο. Πολύ καλοί για την ομάδα μας οι Κουρκούλης, Τούντας, Ζώταλης και Σταματάκος, καθώς και η ομάδα συνολικά για την προσπάθεια της. Να τονίσουμε πως το ματς διεξήχθη σε έναν πολύ κακό γήπεδο, το οποίο ωστόσο δεν αποτελεί δικαιολογία για την ήττα της ομάδας μας. Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθειά τους. Τώρα συγκεντρώνονται στον αγώνα της Πέμπτης με αντίπαλο τον Φιλαθλητικό Γ.Σ. που θα διεξαχθεί στο κλειστό των Μολάων. Σας περιμένουμε όλους να στηρίξετε την προσπάθεια των παιδιών για την πρώτη νίκη στην Β' Φάση του παιδικού πρωταθλήματος.

ΑΣ Τριφυλλίας - Α.Ο. Μονεμβασίας "Κάστρο"  66 - 51

Γήπεδο: Κλειστό Γυμναστήριο Κυπαρισσίας
Διαιτητές: Ρίζος Π., Νικητόπουλος Χ.

ΑΣ Τριφυλλίας (Χεινάρης): Μητρόπουλος 2, Τριαλωνάς, Καραβουλιάς 6, Βλάχος, Κέλερης 2, Γιαννακόπουλος, Τσουμάνης, Γαρδίκας, Μελάς, Πέτσης 14, Κυριακόπουλος 38, Κοσμόπουλος 4

ΑΟ Μονεμβασίας "Κάστρο" (Μπιράκος): Γάγκας, Ιατρόπουλος, Σκάγκος Ν., Σταματάκος 6, Κουρκούλης 17, Ζώταλης 8, Τούντας 16, Σκάγκος Γ. 2, Σπυριδάκος 2, Χουσάκος

Δεκάλεπτα: Α: 14 - 9, Β: 12 - 15, Γ: 19 - 14, Δ: 21 - 13
Διαμόρφωση: Α: 14 - 9, Β: 26 - 24, Γ: 45 - 38, Δ: 66 - 51

Την Κυριακή η αντρική μας ομάδα αντιμετώπισε του φιλόδοξους Λύκους Σπάρτης στο κλειστό των Μολάων, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β' Κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Η ομάδα μας ήταν αήττητη στους τρείς πρώτους αγώνες και ήθελε να διευρύνει το σερί της απέναντι στην ομάδα των Λύκων που είχε ρεκόρ 1 - 2 στις τρείς πρώτες αγωνιστικές. Η ομάδα μας παρατάχθηκε με τρείς σημαντικές απουσίες στο παιχνίδι καθώς για διαφορετικούς λόγους δεν αγωνίστηκαν οι Φωτόπουλος Γιάννης, Κοντόπουλος Τάσος και Καρδιακίδης Γιάννης.
Η ομάδα μας μπήκε πολύ νωθρά στο παιχνίδι ενώ από την άλλη πλευρά οι Λύκοι μπήκαν πολύ ψυχωμένα προκειμένου να πάρουν τη πολυπόθητη νίκη. Πολλά δυνατά μαρκαρίσματα και πάθος στο α' ημίχρονο. Η ομάδα της Σπάρτης κατάφερε να προηγείται στο ημίχρονο με 18 -31 χάρη στον Μανωλόπουλο που είχε 4 τρίποντα και στα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που τους έδωσαν πόντους στις δεύτερες επιθέσεις.
Στο Β' ημίχρονο άλλαξε άρδην η εικόνα της ομάδας μας, η οποία μπήκες αποφασισμένη να ανατρέψει το εις βάρος της σκόρ. Έπαιξε πιο αποτελεσματική άμυνα και με πιο σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να μειώσει στο καλάθι την διαφορά περίπου 1' πριν το τέλος με τρίποντο του Μάρκου. Έπαιξε πολύ καλή άμυνα και είχε 10'' για να εκδηλώσει την τελευταία της επίθεση για να οδηγήσει το ματς στην παράταση ή στη νίκη, κάτι το οποίο δεν έγινε και έκανε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα.
Παρά το πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα μας δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, καθώς "ξύπνησε" πολύ αργά. Το πρωτάθλημα έχει διακοπή λόγω των εορτών των Χριστουγέννων και στις 7 Ιανουαρίου η ομάδα μας αντιμετωπίζει στο κλειστό του Βλαχιώτη τον τοπικό Αστέρα και θέλει τη νίκη προκειμένου να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα.

ΑΟ Μονεμβασίας "Κάστρο"  - Λύκοι Σπάρτης 53 - 55

Γήπεδο: Κλειστό Γυμναστήριο Μολάων
Διαιτητές: Καρδαράς Π., Τσούβαλης Γ.

ΑΟ Μονεμβασίας "Κάστρο" (Μπιράκος): Κουρκούλης 1, Παρασκευόπουλος 2, Μάρκος 8 (1), Σπυριδάκος 6 (2), Τούντας, Μαυρομματίδης, Μπιράκος 7 (1), Μιχαλακούδης 20 (1), Γάγκας, Πάτουχας 2, Λάλας 7.

Λύκοι Σπάρτης (Κουσούλης): Περδικάρης 4, Μπουζούκας, Αλεξάκης 1, Μανωλόπουλος 24 (6), Ζαΐμης 12 (1), Ρήγος, Λαμπρινός, Αργυρόπουλος 9, Ντολόνγκα 2, Μιάρης, Νικόλαρος 3, Μπουρτούβαλης.

Δεκάλεπτα: Α: 9 - 12, Β: 9 - 19, Γ: 16 - 14, Δ: 19 - 10
Διαμόρφωση: Α: 9 - 12, Β: 18 - 31, Γ: 34 - 45, Δ: 53 - 55