5 Σεπ 2016

Ήττα για την ομάδα μας στην πρεμιέρα του παιδικού πρωταθλήματος με πρωταγωνιστή...τον διαιτητή. (VIDEO)

Ήττα για την παιδική μας ομάδα το Σάββατο στο κλειστό των Μολάων με 59-57 από τον ΑΠΟΕΛ, με 2 βολές σε νεκρό χρόνο. Ένα πολύ ανταγωνιστικό και δυνατό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε ανάμεσα στις δύο ομάδες με τον νικητή να κρίνεται κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή. Πολλά συγχαρητήρια στους 22 αθλητές των δύο ομάδων (12 Κάστρο - 10 ΑΠΟΕΛ) για το πάθος τους και τη θέληση για νίκη.

Συνέβησαν όμως πολλά παράξενα περιστατικά σε ένα παιχνίδι παιδικού πρωταθλήματος που δεν υπήρχε καν λόγος να ασχοληθεί κανένας με τον διαιτητή. Και όμως δυστυχώς ήταν αυτός που κατάφερε να πάρει τη δόξα από τους πραγματικούς πρωταγωνιστές του αγώνα, τους μικρούς αθλητές των δύο ομάδων. Χαρακτηριστικά περιστατικά είναι τα καταφανέστατα φάουλ που έγιναν σε πολλά σημεία του αγώνα με τον διαιτητή να κλείνει τα μάτια σε περιπτώσεις που οι ίδιοι οι αθλητές σήκωσαν το χέρι τους για να παραδεχτούν τα φάουλ. Υπήρχε παίκτης της ομάδας μας ο οποίος σε κάθε επίθεση δεχόταν 2-3 φάουλ για να ανακοπεί και άλλες φορές σφυριζόταν τη στιγμή που τελικώς ήταν τόσο ξεκάθαρο που δεν μπορούσε να γίνει και διαφορετικά και άλλες φορές δεν σφυριζόταν τίποτα.

Εκεί που πραγματικά ξέφυγε η κατάσταση ήταν όταν η ομάδα μας με ένα επιμέρους σκορ 13-0 κατάφερε να ανατρέψει το 44 - 34 που έχανε και το έκανε 44 - 47. Εκεί πραγματικά τα είδαμε όλα. Παίκτης της ομάδας μας να βάζει καλάθι και να χρεώνεται με βήματα (μία απόφαση που δεν την κατάλαβε κανένας στο γήπεδο γιατί ήταν ξεκάθαρη). Σε επόμενη φάση να μην καταλογίζονται βήματα σε αθλητή που κάνει "πιρουέτα" και στην ίδια φάση μπροστά στην εξέδρα αθλητής να προσπαθεί να σώσει την μπάλα πατώντας κυριολεκτικά στο προστατευτικά κάγκελο (ένα μέτρο έξω από τη γραμμή του αγωνιστικού χώρου) και ο διαιτητής να δείχνει "παίζεται".

Εκεί που πραγματικά εμφανίστηκε το άγχος του διαιτητή της αναμέτρησης να τελειώσει γρήγορα το παιχνίδι χωρίς να πάει κάτι "στραβά" είναι ότι έδωσε δύο βολές σε νεκρό χρόνο και ενώ στον φωτεινό πίνακα απέμεναν 0.07 για το τέλος. Αυτά και πολλά άλλα "μικρολάθη" από τον κ. διαιτητή σε ένα παιχνίδι παιδικού πρωταθλήματος.

Όσο για τη γραμματεία δεν θα σταθούμε στα λάθη που έγιναν τόσο σε πόντους και στην χρονομέτρηση γιατί τα παιδιά δεν είναι επαγγελματίες και δεν θέλουμε να πιστεύουμε ότι υπήρχε πρόθεση.

Στα αγωνιστικά τώρα για να μην βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος θα πρέπει να αναφερθεί ότι η ομάδα μας δεν έπιασε την απόδοση που μπορεί πραγματικά και πραγματοποίησε ένα μέτριο παιχνίδι για την ποιότητα των συγκεκριμένων παιδιών. Αν γινόταν αυτό δεν θα ασχολούμασταν με την διαιτησία του συγκεκριμένου παιχνιδιού γιατί η διαφορά πραγματικά θα ήταν μεγάλη. Ωστόσο πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά για την ψυχραιμία που έδειξαν στις αποφάσεις του διαιτητή γιατί οι αθλητές σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να ασχολούνται και να επηρεάζονται από αυτές.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ νευρικά και από τις δύο ομάδες και πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το τέλος του α' δεκαλέπτου με την ομάδα μας να προηγείται με 15 - 19. Το β' δεκάλεπτο ανήκε στην ομάδα του ΑΠΟΕΛ που κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 31 - 26. Στο γ' δεκάλεπτο συνέχισε με φόρα ο ΑΠΟΕΛ από το πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε μέχρι και δέκα πόντους (44 -34). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 44 - 39. Η ομάδα μας συνέχισε δυνατά και στο δ' δεκάλεπτο και διεύρυνε το σερί της στο 13 - 0 (44 - 47). Στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ξεφύγει με 57 - 53 49'' πριν το τέλος. Ο Δημήτρης Τούντας με μία βολή και ένα καλάθι έπειτα από κλέψιμο διαμόρφωσε το 57 - 56. Στην επόμενη επίθεση η ομάδα μας έκλεψε ξανά την μπάλα και κέρδισε δύο βολές με τον Παναγιώτη Κουρκούλη, ο οποίος ευστόχησε στη μία και διαμόρφωσε το 57 - 57. Στα τελευταία 5.7'' ο ΑΠΟΕΛ πραγματοποίησε γρήγορη επίθεση και κέρδισε δύο βολές όπου και ευστόχησε διαμορφώνοντας το τελικό 59 - 57.

Δεκάλεπτα: 15 - 19, 16 - 7, 13 - 13, 15 - 18

Διαμόρφωση: 15 - 19, 31 - 26, 44 - 39, 59 - 57

Σκόρερς:
ΑΠΟΕΛ: Κατσινόπουλος 9, Ανεσίδης 6, Σταθάκης 28, Τζάκας 2, Θεοδωρακάκος 12, Παυλάκης, Ντόβολος, Ανδρικόπουλος 2.