14 Αυγ 2016

Laconia Summer Basketour - Στη δεύτερη θέση το Κάστρο Μονεμβασιάς

Τη δεύτερη θέση του Laconia Summer Basketour κατέλαβε το Κάστρο Μονεμβάσιας καθώς ηττήθηκε στον τελικό της διοργάνωσης από τον ΑΠΟΕΛ με σκορ 71 - 58.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 33-22, 49-38, 71-58

Το μάτς
Με τον Καλλινικίδη και τον Λιακόπουλο να κάνουν ωραίους συνδυασμούς, αλλά και τον Εζόμο να σκοράρει, ο ΑΠΟΕΛ πήρε προβάδισμα στον τελικό κόντρα στην ομάδα του Κάστρου Μονεμβασιάς. Η πρώτη περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 15-11 για να ακολουθήσει η δεύτερη και η ψαλίδα να ανοίξει κι άλλο.  Η ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες με σκορ 33-22. Στα ίδια περίπου οι δυο ομάδες στην τρίτη περίοδο, καθώς αμφότερες πέτυχαν από 16 πόντους για το 49-38. Η αντεπίθεση του Κάστρου ήρθε στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου μειώνοντας στους 4 (50-46). Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό με την διαφορά να ανεβαίνει ξανά και το ματς να λήγει με τελικό σκορ 71-58 και τον ΑΠΟΕΛ να κατακτά το τρόπαιο.

Οι συνθέσεις:
ΑΠΟΕΛ: Λάγγης, Γραμματικάκης, Ντανάκας, Βούθρης, Σταματάκος, Μιχελάκος, Λιακόπουλος, Μπατσάκης, Κατινάκης, Καλλινικίδης, Εζομο, Τύρκος.
Κάστρο Μονεμβασιάς: Τούντας Δ., Κουρκούλης, Παρασκευόπουλος, Σπυριδάκος, Τούντας Θ., Γάγκας, Μπυράκος, Μιχαλακούδης, Ζερβός, Δρακόπουλος, Ζώταλης, Φωτόπουλος.

Ο παίκτης της ομάδας μας  Γιώργος Ζερβός αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης με 110 πόντους αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον Νίκο Παπαδόπουλο της Δαιμονιάς με 105 πόντους.