12 Αυγ 2016

Μεγάλη εμφάνιση και πρόκριση στον τελικο!

Αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ το Κάστρο Μονεμβάσιας υπέταξε τη Νεάπολη με 97 - 84 σημειώνοντας την τρίτη του νίκη σε τρεις αγώνες για το Laconia Summer Basketour.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα μας θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει την πρωτιά της διοργάνωσης στον αυριανό μεγάλο τελικό ( Σάββατο 13/8 και ώρα 20:00 ) με αντίπαλο τον ΑΠΟΕΛ ΜΟΛΑΩΝ.

Όλοι εκεί για να στηρίξουμε την προσπάθεια της ομάδας μας!!

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 55-34, 77-62, 97-84

Το ματς
Το καλό ξεκίνημα της Νεάπολης δεν κατάφερε να συνεχιστεί και στο δεύτερο μισό του πρώτου δεκαλέπτου με το Κάστρο να σημειώνει ένα σερί 20-1 μέσα σε 5 λεπτά και το 9-12 να γίνεται 29-13 με το τέλος της πρώτης περιόδου.
Δίχως να συναντήσει αντίσταση και ξεκινώντας από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο δεκάλεπτο το Κάστρο ανέβασε την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και έκλεισε το ημίχρονο με 55-34.
Η Νεάπολη στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκε πολύ πιο δυνατά κατάφερε να μειώσει σε 63-51, όμως η απάντηση από το Κάστρο ήταν άμεση με αποτέλεσμα η ομάδα της Μονεμβασιάς να κλείσει το δεκάλεπτο με 77-62.
Στην τελευταία περίοδο η Νεάπολη έπαιξε το τελευταίο της χαρτί, κατάφερε να πιέσει στην άμυνα και να βρει εύκολα σουτ με αποτέλεσμα να κατεβάσει την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους στο 35΄(82-74), ένω τρία λεπτά πριν το τέλος η διαφορά κατέβηκε ακόμη περισσότερο με την Νεάπολη να μειώνει σε 85-81. Το Κάστρο όμως βρήκε την ψυχραιμία να ανταπεξέλθει στην πίεση, να πάρει και πάλι διψήφια διαφορά και να επικρατήσει με 97-84 και να πάρει το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό.
Οι συνθέσεις:
Κάστρο: Τούντας Δ., Κουρκούλης, Παρασκευόπουλος, Σπυριδάκος, Τούντας Θ., Γάγκας, Μπιράκος, Μιχαλακούδης, Ζερβός, Φωτόπουλος
Νεάπολη: Παπαδάκης, Βατίστας, Κωνσταντινάκος Π., Κωνσταντινάκος Δ., Τσιγγενόπουλος, Κουσούλης, Μινόγιαννης, Καποθανάσης